Wszystko co powinnaś wiedzieć o podróżowaniu kamperem

Niezapomniana przygoda, dziesiątki ciekawych miejsc w trakcie jednej podróży i codziennie inny widok za oknem – czy to nie brzmi przypadkiem jak plan na wakacje marzeń? Zdecydowanie tak! Co ciekawe to wcale nie jest to plan trudny do zrealizowana. Podczas następnego urlop pomyśl o możliwości spędzenia wakacji w kamperze. Z tego krótkiego tekstu dowiesz się wszystkiego co powinnaś wiedzieć na ten temat.

Samochody kempingowe

Kamper, czyli samochód kempingowy to najprościej mówiąc pojazd w którym możemy nie tylko wygodnie nocować, ale również wykonywać wszystkie inne codzienne czynności takie jak gotowanie, komfortowe załatwianie potrzeb fizjologicznych i wiele innych. Lodówka, kuchenka gazowa, mikrofalówka, toaleta, niewielki prysznic, telewizor – to praktycznie już standardowe wyposażenie każdego pojazdu kempingowego. Obecnie udogodnienia takie jak grzejniki, klimatyzatory czy nawet dostęp do telewizji satelitarnej również nie są niczym nadzwyczajnym. Tak naprawdę nocleg w kamperze już niczym nie odbiega od noclegu w hotelu o przeciętnym standardzie.

Kampery budowane są na bazie popularnych samochodów dostawczych do 3,5 tony. Różnią się oczywiście stopniem przebudowy (czasami nawet trudno rozpoznać jaki samochód był bazą do budowy kampera), jednak w zdecydowanej większości przypadków nadal zachowują parametry techniczne dzięki którym do ich prowadzenia nie są wymagane żadne szczególne uprawnienia (oczywiście poza standardowym prawo jazdy na samochody osobowe).

Cenne uwagi

Jeśli spojrzymy na ceny samochodów kempingowych na rynku szybko możemy stwierdzić, że to nie dla nas – ceny nowoczesnych modeli mogą przekraczać nawet kilkaset tysięcy złotych. Obecnie oferty wypożyczalni kamperów są na tyle atrakcyjne, że zakup pojazdu na własność praktycznie traci sens. Dla 99% turystów lepszym wyjściem niż zakup będzie wynajem na czas urlopu. Dodatkowo opadają nam wszystkie koszty związane z utrzymaniem kampera – garażowanie, ubezpieczenie, serwis i przeglądy techniczne.

Szukasz dobrej wypożyczalni kamperów? Zobacz ofertę ProCamp Silesia – Śląska Wypożyczalnia Kamperów.

Aby wyjazd kamperem był naprawdę udany warto poświęcić nieco czasu na jego planowanie. Zwłaszcza jeśli zamierzamy odwiedzić większą liczbę miejsc. W sezonie letnim powinniśmy odpowiednio wcześniej zarezerwować miejsca na polach biwakowych. Warto sprawdzić odległość między poszczególnymi miejscami postoju, tak aby trasy nie były zbyt wyczerpujące. Lepiej zatrzymywać się częściej, ale pokonywać mniejsze odległości.

Skoro już wspominamy o samej jeździe to na pewno warto przypomnieć, że w trakcie poruszania się każdy pasażer powinien siedzieć na swoim miejscu i mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Absolutnie nie możemy przebywać w części noclegowej samochodu. Grozi to nie tylko mandatem, ale przede wszystkim jest bardzo niebezpieczne.

Podróżując po innych krajach powinniśmy sprawdzić jakie przepisy drogowe obowiązują pojazdy kempingowe. Zazwyczaj nie będą one odbiegały znacząco od naszych krajowych regulacji, ale lepiej się upewnić. Pomocne na pewno będą strony i fora internetowe dotyczące karawaningu. Wykupując wizy na autostrady upewnijmy się, że mamy taką którą jest odpowiednia dla kampera.

Odpowiednio zaplanowana podróż kamperem to przygoda która na pewno na długo pozostawi w naszej pamięci cudowne wspomnienia. Osoby obawiające się o komfort powinny odwiedzić najbliższą wypożyczalnie i przekonać się jak dobre warunki noclegowe i pobytowe zapewniają nowoczesna samochody kempingowe. Myślę, że każdy choć raz w życiu powinien spróbować wybrać się na wycieczkę kamperem. W Europie (szczególnie Europie Zachodniej) znajdziemy doskonale rozwiniętą infrastrukturę stworzoną specjalnie z myślą o osobach podróżujących kamperami, co na pewno ułatwi zaplanowanie wymarzonych wakacji.

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Chorwacja

Chorwacja jest jednym z ulubionych przez Polaków miejscem letniego wypoczynku. Za wyborem tego kraju przemawia stosunkowa bliskość i dobre połączenia drogowe z Polską. Połączenie tego ...

Kilka prostych kroków do udanych wakacji

Wakacyjny urlop to la większości pracujących osób jedyny czas w roku, w trakcie którego faktycznie mogą odpocząć, zrelaksować się i naładować swoje „wewnętrzne akumulatory” na ...

WARTO SPRAWDZIĆ

POLECAMY

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę