Chorwacja

Chorwacja jest jednym z ulubionych przez Polaków miejscem letniego wypoczynku. Za wyborem tego kraju przemawia stosunkowa bliskość i dobre połączenia drogowe z Polską. Połączenie tego waloru z cudownym wypoczynkiem nad ciepłym i czystym Morzem Adriatyckim sprawia, że coraz częściej w chorwackich kurortach słychać rodzimą mowę. Od kilku lat wzrasta także ilość lotów czarterowych do tego kraju.

Chorwacja jest małym krajem – jej powierzchnia to zaledwie nieco ponad 56 tys. km² a liczba ludności wynosi 4 mln. Walutą jest kuna chorwacka, której wartość w przeliczeniu na złotówki to 60 groszy. W kurortach nie ma problemu z płatnością w euro. Wybierając się do Chorwacji, zwłaszcza planując pobyt w mniejszych miejscowościach warto zaopatrzyć się w kuny, ponieważ przelicznik stosowany na miejscu jest z reguły niekorzystny dla turystów.

Niemal każdy region tego kraju jest mekką turystów. Najbliżej naszego kraju leży Dalmacja Północna z setkami malowniczych wysepek i zabytkowych miasteczek położonych w dolinach wapiennych gór. Wybierając ten region warto odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich z 16 krystalicznie czystymi jeziorami oraz wodospady w Parku Narodowym Krka. Dla osób uprawiających sporty wodne atrakcją będzie archipelag Kornati, gdzie można nie tylko wspaniale żeglować, ale także nurkować. Zwiedzając Dalmację Północną nie można pominąć miasta Zadar oraz Szybenik.

Najbardziej obleganą przez turystów jest Dalmacja Środkowa z wyspą Hvar. Centralnym kurortem tego regionu, poza wyspą Hvar jest miasto Makarska. Oprócz kąpieli morskich i słonecznych na turystów wypoczywających w tym regionie czeka Split – miasto kontrastów, w którym zwiedzimy min. Pałac Dioklecana z IV wieku, czy Katedrę św. Duje oraz nowoczesne centrum z urokliwymi knajpkami.

Dalmacja południowa jest najmniejszym regionem – warto wybrać się jednak do Dubrownika, miasta określonego, jako najpiękniejsze w Europie. Niesamowite wrażenie sprawia stare miasto oraz min. Brama Pile. W mieście tym w lipcu i sierpniu trwa Dubrownicki Festiwal Letni promujący muzykę klasyczną oraz teatr i film. Sąsiadująca wyspa Mljet słynie z najczystszych plaż oraz wód, dzięki czemu jest mekką nurków oraz osób uprawiających sporty wodne.

Jednym zdaniem Chorwacja przyciąga nie tylko łaknących wypoczynku na plaży, ale stanowi także połączenie aktywności z mnóstwem miejsc do zwiedzania.

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kilka prostych kroków do udanych wakacji

Wakacyjny urlop to la większości pracujących osób jedyny czas w roku, w trakcie którego faktycznie mogą odpocząć, zrelaksować się i naładować swoje „wewnętrzne akumulatory” na ...

Mały samochód i dużo bagażu? Jest rozwiązanie

Masz niewielki samochód który świetnie sprawdza się w zatłoczonym mieście, ale podczas weekendowych wypadów czasami brakuje miejsca na bagaż? W takim razie warto abyś pomyślała ...

Chorwacja

Chorwacja jest jednym z ulubionych przez Polaków miejscem letniego wypoczynku. Za wyborem tego kraju przemawia stosunkowa bliskość i dobre połączenia drogowe z Polską. Połączenie tego ...

WARTO SPRAWDZIĆ

POLECAMY

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę