Wszystko co musisz wiedzieć o smogu

Smog jest określeniem pochodzącym z języka angielskiego, zlepkiem dwóch słów smoke – dym i fog, czyli mgła. Już samo to słowo jasno precyzuje czym jest smog – nienaturalną mgłą zawierającą w swoim składzie duże stężenie pochodnych spalania.

Smog jest pochodną rozwoju cywilizacyjnego. Powstanie fabryk uruchomiło to niepożądane zjawisko. Ludzie nie dbając i nie mając świadomości zagrożenia stale rozwijali gałęzie przemysłu, które katastrofalnie wpływały na jakość powietrza. Pierwsze sygnały o szkodliwości i narastającym problemie zaczęły docierać do masowej opinii dopiero w połowie XX wieku. Nikt jednak wtedy nie podjął żadnych kroków zmierzających do zatrzymania lub ograniczenia tego zjawiska. Dopiero obecne stulecie podniosło świadomość ludzi i pierwsze działania zmierzające do ograniczeń tego zjawiska. Dzisiaj już wiemy, że za zanieczyszczenie powietrza odpowiadają przede wszystkim wielkie fabryki, które nadal emitują sporo zanieczyszczeń, samochody, których ilość ciągle rośnie oraz indywidualne systemy ogrzewania, czyli piece na paliwa stałe.

Naukowcy stwierdzili, że na świecie występują dwa rodzaje smogu. Najczęściej spotykany w naszym kraju jest tzw. smog londyński, występujący w okresie zimowym i jest mieszaniną pyłów i sadzy oraz toksycznych substancji, takich jak tlenki węgla, siarki i azotu. Drugą odmianą smogu występującą w okresie letnim jest smog typu Los Angeles – składa się głównie z węglowodorów oraz tlenku węgla i azotu. W Polsce występują obydwie odmiany smogu.

Brak jest jednoznacznych statystyk określających ilość zgonów wynikłych z oddychania smogiem. Niemniej w wyniku jego działania wzrasta ilość zachorowań poprzez działanie:

• pyłów zawieszonych – na cały układ oddechowy – wywołują min. choroby serca, astmę oraz alergię a także zgony z uwagi na niewydolność oddechową;

• działanie tlenków powoduje wzrost ilości zachorowań nowotworowych i znaczące obniżenie odporności organizmu.

Jak szkodliwy jest smog można przekonać się na podstawie badań przeprowadzonych w 1952 roku w Londynie. Wtedy to, wynikiem zalegającego przez zaledwie 5 dni, nad tym miastem smogu śmierć poniosło 4 tysiące osób, u których jednoznacznie wykazano, że zgon spowodowany był wdychaniem smogu. Zanieczyszczenie powietrza wywołuje także późniejsze następstwa. Stwierdzono, że po kilku tygodniach śmierć w wyniku zalegającego smogu poniosło kolejne 8 tysięcy londyńczyków.

Niestety, sama świadomość problemu nie rozwiąże, natomiast każdy z nas może przyczynić się do poprawy sytuacji w tym zakresie.

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wszystko co musisz wiedzieć o smogu

Smog jest określeniem pochodzącym z języka angielskiego, zlepkiem dwóch słów smoke – dym i fog, czyli mgła. Już samo to słowo jasno precyzuje czym jest ...

Kultura saunowania

Obserwując zachowanie się osób korzystających z dobrodziejstwa saun z przykrością stwierdzić należy, że znaczna część nie tylko nie zna podstawowych zasad korzystania z tych obiektów ...

WARTO SPRAWDZIĆ

POLECAMY

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę