Kultura saunowania

Obserwując zachowanie się osób korzystających z dobrodziejstwa saun z przykrością stwierdzić należy, że znaczna część nie tylko nie zna podstawowych zasad korzystania z tych obiektów ale także daleko jej do poprawnego poziomu kultury osobistej. Dlatego też przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z sauny warto zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w tych przybytkach. Wybierając się do sauny pamiętajmy aby zabrać ze sobą klapki kąpielowe, środki czystości oraz dwa ręczniki – jeden do wycierania, drugi do siedzenia na nim w saunie. Warto także zadbać o ręcznik pod stopy.

Podstawową zasadą obowiązującą przed skorzystaniem z sauny jest dokładna kąpiel z użyciem środków myjących. Niedopuszczalne jest jedynie opłukanie ciała wodą lub co gorsza wejście do sauny bez kąpieli.

Obuwie kąpielowe pozostawiamy przed sauną – do jej wnętrza wchodzimy boso wyposażenie jedynie w ręcznik na którym usiądziemy.

W trakcie saunowania obowiązuje całkowita cisza. Ma to sprzyjać relaksowi osób z którymi przebywamy w saunie. Także w trakcie przebywania w obiektach saunuarium warto zachować ciszę co przyniesie korzyści zarówno nam jak i innym osobom.

W saunie parowej przed i po skorzystaniu z siedziska polewamy je wodą.
Jeżeli chcemy skorzystać z możliwości polania kamieni wodą lub olejkiem eterycznym powinniśmy mieć zgodę personelu oraz osób przebywających w saunie.

Jeżeli po seansie w saunie chcemy skorzystać ze zbiornika z zimną wodą, przed kąpielą należy spłukać ciało pod prysznicem usuwając pot, który naturalnie występuje w saunie.

Niedopuszczalne jest korzystanie w saunarium z telefonu, a zwłaszcza robienie zdjęć lub filmików.

Odrębnym zagadnieniem jest kwestia nagości w saunie. W kompleksowych obiektach dominująca jest nagość, która sprzyja dobremu saunowaniu. Jeżeli nie akceptujemy nagości u innych i nie chcemy sami być nadzy skorzystajmy z oferty „tekstylnej” godzinowej lub dniowej oferowanych przez saunaria. Często w saunach otrzymuje się „prześcieradła”, które okrywają ciało podczas przerw w saunowaniu. W żadnym przypadku, gdy korzystamy z saun w których obowiązuje ubiór nie wolno pod karą grzywny rozbierać się całkowicie.

Nie zapominajmy o podstawowych zasadach zdrowotnych korzystania z sauny, a mianowicie nie przekraczania dopuszczalnego czasu przebywania w saunie, dzięki czemu bezpiecznie skorzystamy z ich zalet.

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wszystko co musisz wiedzieć o smogu

Smog jest określeniem pochodzącym z języka angielskiego, zlepkiem dwóch słów smoke – dym i fog, czyli mgła. Już samo to słowo jasno precyzuje czym jest ...

Kultura saunowania

Obserwując zachowanie się osób korzystających z dobrodziejstwa saun z przykrością stwierdzić należy, że znaczna część nie tylko nie zna podstawowych zasad korzystania z tych obiektów ...

WARTO SPRAWDZIĆ

POLECAMY

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę