Kultura saunowania

Obserwując zachowanie się osób korzystających z dobrodziejstwa saun z przykrością stwierdzić należy, że znaczna część nie tylko nie zna podstawowych zasad korzystania z tych obiektów ale także daleko jej do poprawnego poziomu kultury osobistej. Dlatego też przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z sauny warto zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w tych przybytkach. Wybierając się do sauny pamiętajmy aby zabrać ze sobą klapki kąpielowe, środki czystości oraz dwa ręczniki – jeden do wycierania, drugi do siedzenia na nim w saunie. Warto także zadbać o ręcznik pod stopy.

Podstawową zasadą obowiązującą przed skorzystaniem z sauny jest dokładna kąpiel z użyciem środków myjących. Niedopuszczalne jest jedynie opłukanie ciała wodą lub co gorsza wejście do sauny bez kąpieli.

Obuwie kąpielowe pozostawiamy przed sauną – do jej wnętrza wchodzimy boso wyposażenie jedynie w ręcznik na którym usiądziemy.

W trakcie saunowania obowiązuje całkowita cisza. Ma to sprzyjać relaksowi osób z którymi przebywamy w saunie. Także w trakcie przebywania w obiektach saunuarium warto zachować ciszę co przyniesie korzyści zarówno nam jak i innym osobom.

W saunie parowej przed i po skorzystaniu z siedziska polewamy je wodą.
Jeżeli chcemy skorzystać z możliwości polania kamieni wodą lub olejkiem eterycznym powinniśmy mieć zgodę personelu oraz osób przebywających w saunie.

Jeżeli po seansie w saunie chcemy skorzystać ze zbiornika z zimną wodą, przed kąpielą należy spłukać ciało pod prysznicem usuwając pot, który naturalnie występuje w saunie.

Niedopuszczalne jest korzystanie w saunarium z telefonu, a zwłaszcza robienie zdjęć lub filmików.

Odrębnym zagadnieniem jest kwestia nagości w saunie. W kompleksowych obiektach dominująca jest nagość, która sprzyja dobremu saunowaniu. Jeżeli nie akceptujemy nagości u innych i nie chcemy sami być nadzy skorzystajmy z oferty „tekstylnej” godzinowej lub dniowej oferowanych przez saunaria. Często w saunach otrzymuje się „prześcieradła”, które okrywają ciało podczas przerw w saunowaniu. W żadnym przypadku, gdy korzystamy z saun w których obowiązuje ubiór nie wolno pod karą grzywny rozbierać się całkowicie.

Nie zapominajmy o podstawowych zasadach zdrowotnych korzystania z sauny, a mianowicie nie przekraczania dopuszczalnego czasu przebywania w saunie, dzięki czemu bezpiecznie skorzystamy z ich zalet.

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kultura saunowania

Obserwując zachowanie się osób korzystających z dobrodziejstwa saun z przykrością stwierdzić należy, że znaczna część nie tylko nie zna podstawowych zasad korzystania z tych obiektów ...

Rozpoznaj znaki alergii u Twojego dziecka

Rodzicielstwo to nieustanne odkrywanie i nauka, zwłaszcza gdy nasze pociechy napotykają na różne dolegliwości zdrowotne. Wśród nich, alergie zajmują niebagatelne miejsce, stanowiąc często źródło niepokoju ...

Wszystko co musisz wiedzieć o smogu

Smog jest określeniem pochodzącym z języka angielskiego, zlepkiem dwóch słów smoke – dym i fog, czyli mgła. Już samo to słowo jasno precyzuje czym jest ...

WARTO SPRAWDZIĆ

POLECAMY

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę