Czy pole dance jest dla każdego?

Seksowne, wymagające bardzo dobrej sprawności fizycznej i trudne do opanowania. Tak w największym skrócie można określić pole dance. Od kilku lat ćwiczenia na rurze zyskują popularność, a na treningach można spotkać kobiety w każdym wieku i z wszystkich możliwych środowisk. Ale czy na pewno każdy może trenować pole dance i czy niesie to ze sobą jakieś korzyści?

Krótka historia ćwiczeń na rurze

Każdy, kto myśli, że pole dance zaczął się wraz z nastaniem nocnych klubów dla mężczyzn jest w ogromnym błędzie. Taniec na rurze ma swoje korzenie w starożytnym indyjskim sporcie mallakhamb, w którym gimnastycy wykonywali skomplikowane pozy i wyczyny siłowe na pionowym słupie. Kluczem popularności tego sportu paradoksalnie może być właśnie przekonanie o jego początkach. Kto myśli o starożytnych Indiach, słysząc hasło „taniec na rurze”? Jednak bezsprzecznie jest to bardzo wymagający trening, ale za to daje możliwość połączenia atletyki z subtelnym erotyzmem. I właśnie to połączenie wydaje się działać jak magnez.

Czy pole dance jest dla mnie?

To pytanie zadaje sobie chyba każda kobieta. Oglądając filmy na YouTubie można nabrać przekonania, że w pole dance nie ma niczego trudnego; co to za wyczyn wspiąć się na rurę czy zrobić kilka obrotów? Prawda jest jednak zdecydowanie inna i dużo bardziej bolesna, w dosłownym znaczeniu tego słowa. Ale jedno jest pewne, warto trochę wycierpieć, a z każdym kolejnym treningiem będzie coraz łatwiej. Na treningach można spotkać kobiety, które nigdy niczego nie ćwiczyły, a mimo to sobie radzą. Wszystko zależy od siły i mobilności, a motywacja odgrywa tutaj kluczową rolę. Wiele kobiet, które zaczynają swoją przygodę z pole dance wcale nie jest wysportowana, w większości przypadków elastyczność ich ciał jest znikoma, ale z czasem wszystko się zmienia. Wytrwałość z pewnością zostanie nagrodzona. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy zacząć albo myśli, że pole dance to sport dla młodych dziewczyn to bardzo się myli. Jennifer Lopez zaczęła trenować w wieku 50 lat.

Poszczególne poziomy zaawansowania

Jak w każdym sporcie, także w pole dance, są stopnie zaawansowania, w trakcie których poznaje się poszczególne figury i od razu należy wspomnieć o tym, że niektóre wykonuje się na rurce statycznej, a inne na obrotowej. Z reguły pierwszy poziom trwa miesiąc i to instruktora zależy jakie figury poznają kursantki, ale są pewne podstawy, które wszędzie są takie same lub chociaż podobne. Na pierwszych zajęciach ćwiczy się chodzenie przy rurce, obroty typu strażak, siedzenie na rurce czy karuzelę. Po opanowaniu podstaw można przejść do poziomu średiozaawansowanego, obejmującego bardziej skomplikowane akrobacje, takie jak butterfly czy superman. Na tym poziomie można się spodziewać figur, w których wisi się głową w dół, dlatego na początku mogą się wydawać nieco problematyczne, a pomyłki prawej ręki z lewą są zupełnie normalne i wynikają z zaburzenia orientacji, ale z czasem i nad tym udaje się zapanować. To, jak długo przechodzi się poszczególne poziomy jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego nie można się porównywać do innych. To, że koleżance łatwej przychodzą pewne rzeczy, nie znaczy, że musimy rezygnować. Każdy nabywa umiejętności w swoim tempie i to, o czym warto pamiętać, to przede wszystkim czerpanie radości, a nie rywalizacja. Na to może przyjść czas później.

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czy pole dance jest dla każdego?

Seksowne, wymagające bardzo dobrej sprawności fizycznej i trudne do opanowania. Tak w największym skrócie można określić pole dance. Od kilku lat ćwiczenia na rurze zyskują ...

WARTO SPRAWDZIĆ

POLECAMY

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę